در حالی که جراحی زیبایی بینی در ایران با محبوبیت بالایی در بین خانم ها و آقایان رو به رو است ، این موضوع سبب شده تا افراد در همان سنین نوجوانی برای انجام این جراحی اقدام کنند. تا جایی که بسیاری از جراحان بینی بیان می کنند بیشتر داوطلبین عمل بینی در سنین 14 سال و حتی کمتر می باشند ! بنابراین قصد داریم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم و از این موضوع آگاهی پیدا کنیم که آیا عمل زیبایی بینی در سن 14 سالگی امکان پذیر است یا خطرناک ؟

علت افزایش عمل بینی در سنین نوجوانی چیست ؟

بینی عضو مرکزی و اصلی صورت است و به همین دلیل تغییرات بینی می تواند در زیبایی چهره تاثیر گذار باشد. از طرفی ایرانیان به دلیل ژنتیک اغلب دارای بینی های بزرگ هستند و همین عامل موجب شده است تا متقاضیان این جراحی در ایران زیاد باشد. همچنین این عمل دوره نقاهت کوتاهی داشته و بیشتر بیماران درد و ناراحتی زیادی را تجربه نمی کنند. در کنار این مسائل ، ترویج رسانه و فضای مجازی موجب شده است که افراد بیشتر از قبل به زیبایی خود اهمیت دهند. این موضوعی است که روانشناسان بسیاری در حال تحقیق و بررسی آن هستند ؛ زیرا این رسانه موجب شده است تا برای زیبایی الگوهای خاصی را در نظر گرفته شود و به همین علت افراد تمایل دارند تا خود را به این الگو نزدیک تر کنند تا چهره زیباتری داشته باشند و از طرف اجتماع مورد توجه قرار بگیرند.

متاسفانه در عصر ارتباطات نوجوانان بدون هیچ آموزشی وارد فضای مجازی می شوند و نا خواسته تحت تاثیر این فضا قرار می گیرند. در این دوره هنوز بلوغ عقلی کامل نشده است و به همین دلیل ممکن است افراد با دیدن عکس افراد دیگر که عمل زیبایی انجام داده اند ، چهره خود را دوست نداشته باشند و به انجام عمل زیبایی بینی روی بیاورند. تا پیش از این بیشتر دخترها و پسران نوجوان بلافاصله بعد از 18 سالگی برای انجام این جراحی اقدام می کردند ، این در حالی است که در سال های اخیر به ویژه در سال 1400 و 1401 بیشتر متقاضیان عمل بینی در سنین 14 سال قرار دارند و اصرار دارند تا با رضایت کامل بینی آن ها جراحی شود.

آیا انجام عمل بینی در سن 14 سالگی امکان پذیر است ؟

همانطور که اشاره شد امروزه بیشتر نوجوانان تا قبل از 18 سالگی تمایل دارند که بینی آن ها جراحی شود در صورتی که پزشکان توصیه می کنند تا پایان 18 سالگی صبر نمایید و سپس برای انجام عمل بینی اقدام کنید. زیرا تا قبل از 18 سالگی رشد صورت و بینی کامل نشده است و در صورتی که جراحی بینی پیش از این سن انجام شود ، ممکن است با گذشت زمان دچار تغییر شود. مسئله دیگر بلوغ فکری است ، ممکن است افرادی که در سنین پایین برای این جراحی اقدام می کنند صرفا از روی احساس  و یا نظر دیگران تصمیم به انجام این جراحی بگیرند و زمانی که به بلوغ فکری رسیدند از انجام این جراحی پشمان شوند. اما در سال های اخیر با توجه به افزایش درخواست این موضوع از طرف نوجوانان این عمل در سن 16 سالگی در دختران و در سن 17 سالگی در پسران با در نظر گرفت شرایطی و همچنین با رضایت از طرف والدین امکان پذیر می باشد. به همین دلیل لازم است قبل از جراحی والدین و فرد متقاضی جراحی بینی فرم رضایت نامه را تکمیل نماید و در برابر هرگونه مشکل مسئولیت این امر را بپذیرند.

نکات کلیدی عمل بینی زیر 18 سال

در صورتی که به هر دلیل تصمیم گرفتید تا عمل بینی خود را تا قبل از 18 سالگی انجام دهید ، لازم است حتما به جراح ماهر و توانا مراجعه نمایید.

لازم است رشد فرد قبل از انجام جراحی زیبایی بینی بررسی شود و بلوغ جسمی فرد تکمیل شده باشد.

افرادی که قبل از 18 سالگی تمایل به انجام عمل زیبایی بینی دارند باید از نظر روانشناختی مورد بررسی قرار بگیرند.

مواردی که باید افراد برای جراحی بینی زیر 18 سال بدانند !

اغلب نوجوانانی که برای جراحی بینی مراجعه می کنند از عوارض و خطرات این عمل اطلاعی ندارند و معمولا بعد از انجام مشاوره تصمیم می گیرند تا سن بزرگسالی صبر کنند. در صورتی که نوجوان هستید و قصد دارید بینی خود را عمل کنید یا فرزند شما اصرار دارد در سنین پایین این جراحی را انجام دهد ، لازم است در مورد عوارض و معایب این جراحی اطلاعاتی داشته باشید.

هر نوع عمل جراحی با خطراتی همراه است که باید قبل از اقدام برای انجام جراحی این خطرات در نظر گرفته شود. در بیشتر موارد عوارض عمل بینی بسیار کم می باشد و تنها بیهوشی را می توان یکی از خطرات جراحی بینی در سنین پایین دانست. همچنین صدمه پوستی ، آسیب تیغه بینی ، ایجاد شدن سوراخ و گرفتگی بینی از عوارض جراحی بینی در سنین زیر 18 سال می باشد.

جراحی بینی عمل تهاجمی بوده و با ایجاد برش و خونریزی همراه است به همین دلیل امکان بروز عفونت در آن وجود دارد.

سلیقه دوران بزرگسالی و نوجوانی متفاوت بوده و به همین دلیل ممکن است فرم بینی که در سنین پایین می پسندید در سال های آینده و بزرگسالی مورد سلیقه شما نباشد و از تصمیمی که در دوره بلوغ خود گرفته اید پشیمان شوید.

دوره بلوغ دوران تحول فکری و ظاهری است. قالب و فرم صورت و اجزای آن در این دوره تغییرات زیادی می کند. به همین دلیل ممکن است مدلی که در سن پایین برای چهره شما مناسب است ، بعد از تکمیل بلوغ متناسب با صورت نباشد و همین مسئله موجب نارضایتی از چهره شود.

دلایل پافشاری فرزندان برای عمل بینی در سن 14 سالگی چیست ؟

پافشاری فرزندان می تواند دلایل متنوعی داشته باشد که عموما جنبه روانشناختی دارند. نوجوانان در این دوره حساس هستند و نیاز به دیده شدن و توجه دارند. از طرفی عمل زیبایی بینی در زیبایی افراد تاثیرات فراوانی دارد به همین دلیل نوجوان ها در این دوره به ویژه اگر والدین آن ها جراحی زیبایی انجام داده باشند ، تمایل بیشتری به عمل بینی از خود نشان می دهند.

منبع :  راز جراحی