ایلان ماسک می خواهد انسان ها را بروی مریخ فرود بیاورد

ایلان ماسک، رییس خلاقیت و برنامه‌ریزی برای آینده در اسپیس ایکس، اعلام کرده‌است می‌خواهد انسان‌ها را در عرض ۹ سال آینده در مریخ فرود بیاورد.ماسک در کنفرانس فناوری دیجیتال ۱ ژوئن گفت برنامه دارد که در ۲۰۲۴ فضانوردان را به سیاره‌ی سرخ بفرستد تا بتوانند یک سال بعد در سطح این سیاره فرود بیایند.

او در این کنفرانس گفت: “ما در حال پایه‌گذاری پروازهای باری به مریخ هستیم تا آدم‌ها بتوانند روی آن حساب کنند. زمین و مریخ هر ۲۶ ماه یک بار روی یک خط و یک جهت از خورشید قرار می‌گیرند، بنابراین یک بار در ۲۰۱۸ این اتفاق می‌افتد؛ یک بار دیگر در ۲۰۲۰ خواهدبود.

ایلان ماسک می خواهد انسان ها را بروی مریخ فرود بیاورد

و من فکر می‌کنم اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، ما احتمالا باید بتوانیم در ۲۰۲۴ آدم‌ها را به مریخ بفرستیم تا در ۲۰۲۵ به آن برسند.”او اشاره می‌کند این فرصت ۲۶ ماهه زمان اصلی پرتاب موشک به مریخ است، چون زمانی است که مدارهای ۲ سیاره آن‌هارا ده‌ها میلیون مایل به هم نزدیک‌تر می‌کند.

هدف ماسک برای ۲۰۲۵ جاه‌طلبانه‌تر از هدف هر کشوری است.مثلا ناسا، می‌خواهد در دهه‌ی ۲۰۳۰ انسان‌ها را به مریخ بفرستد. چین برنامه دارد تا نخستین فضاپیمایش را تا ۲۰۲۰ بفرستد، اما این کشور هنوز تاریخی را برای اکتشاف انسانی اعلام نکرده‌است.

ایلان ماسک می خواهد انسان ها را بروی مریخ فرود بیاورد

ضمنا، آژانس فضایی اروپا و روسکاسموس (آژانس فضایی روسیه) نیز هدفی برای فرود انسان‌ها در مریخ مشخص نکرده‌اند، اما این احتمال وجود دارد که هر دوی آنها برای رفتن به آن‌جا با ناسا هم‌کاری کنند.دلیلی وجود دارد که باور کنیم ماسک می‌تواند این کار را انجام دهد.

هر بار که اسپیس ایکس یکی از موشک‌هایش را پرتاب می‌کند- و به فرود آوردن موفقیت‌آمیز قطعات آن ادامه می‌دهد (برای همین این شرکت می‌تواند با استفاده‌ی مجدد از آنها میلیون‌ها دلار صرف‌جویی کند)- می‌تواند این هدف مریخی بلندپروازانه یک گام نزدیک‌تر شود

ایلان ماسک می خواهد انسان ها را بروی مریخ فرود بیاورد

و به آن ظاهر یک واقعیت تحقق‌پذیرتر را بدهد.ماسک در کنفرانس گفت: “در حالت خوش‌بینانه، تا پایان امسال ما فالکن هوی را پرتاب خواهیم‌کرد، که لحاظ بیش از یک یا دو عامل، قدرتمندترین موشک دنیا خواهدبود. فالکن هوی هنگام پرتاب در شرایط ۵ میلیون پوند فشار خواهدبود،

که حدود یک‌سوم اندازه‌ی ساترن ۵ است.”ساترن ۵ موشکی بود که فضانوردان را به ماه برد. ماسک در کنایه‌ای شاعرانه گفت حتی فالکن هوی از همان سکوی پرتاب در جزیره‌ی مریت، فلوریدا پرتاب می‌شود.به هر حال این سکوی پرتاب محل برای ساختن تاریخ است.