24 فوریه 2020
فوریه 24, 2020

جلوزدگی فک پایین یا چانه

0 دیدگاه

جلوزدگی فک پایین یا چانه

جلوزدگی فک پایین یا چانه یا پروتروژن چانه در واقع نوعی اختلال بایت یا مال اکلوژن است که منجر به عدم قرارگیری صحیح دندان ها روی هم می شود. بدین صورت که دندان ها به درستی بر روی یکدیگر جفت نمی‌شوند. عموما ارتودنسی به دلیل جلوزدگی غیر طبیعی چانه و عدم هماهنگی دندان ها بر روی هم انجام می گیرد. ( جراح فک و صورت )

جلوزدگی فک یا چانه در اثر جلوزدگی دندان های جلوی فک پایین اتفاق می افتد و منجر به جلو آمدن دندان های پایینی نسبت به دندان های فک بالا می شود.

جلوزدگی چانه یا فک باعث ایجاد اختلال در سلامت دهان و دندان شده و از اعتماد به نفس فرد می کاهد.

جلوزدگی فک پایین یا چانه

دلایل جلو زدکی فک

جلوزدگی فک پایین یا چانه می تواند به دلایل زیر رخ دهد :

وراثت
اختلالات استخوانی – اسکلتی فک
بزرگی فک پایین
کوچک بودن فک بالا
عدم همراستایی دندان ‌ها
عوامل محیطی
تنفس از راه دهان
عادات نادرست غذایی

درمان جلوزدگی چانه در کودکان

اساسی ترین راه جهت درمان پروتروژن چانه اقدام زودهنگام می باشد.

بنابراین می توان اذعان داشت که در صورت تشخیص به هنگام این عارضه می توان از نیاز به انجام اعمال جراحی در آینده پیشگیری به عمل آورد.

بهترین زمان جهت درمان پروتروژن چانه در کودکان قبل از 8 سالگی می باشد ، چرا که رشد استخوان های فک در این سنین فعال است و ایجاد تغییر در شکل ظاهری چانه در این سن به راحتی امکان پذیر است.

به توصیه انجمن دندانپزشکی تمامی کودکان می بایست پیش از 7 سالگی توسط متخصص ارتودنسی تحت معاینه قرار گیرند و بدین ترتیب می توان از نیاز آنان به درمان های تهاجمی و همچنین پیچیده و دشوار در آینده کاست.
رایج ترین شیوه های درمانی پروتروژن چانه در کودکان

استفاده از بزرگ کننده کام یا فک بالا
هدگیر معکوس یا فیس ماسک
پدچانه یا چین کاپ

لازم به ذکر است هر یک از روش های درمانی فوق الذکر که برای درمان جلو زدگی چانه مورد استفاده قرار گیرند ، ممکن است باز هم در آینده نیاز به درمان تکمیلی به کمک براکت ارتودنسی وجود داشته باشد.
درمان جلوزدگی چانه در بزرگسالان

از آنجایی که در بزرگسالی رشد استخوان‌ها به تکامل رسیده است امکان درمان پروتروژن چانه یا فک از طریق بزرگ کننده فک و هدگیر معکوس امکان پذیر نخواهد بود ، لذا در سنین بزرگسالی درمان آن بسیار محدود می گردد.

برای درمان این مشکل در بزرگسالی در صورتی که ماهیت دندانی داشته باشد احتمالا نیازی به انجام عمل جراحی نخواهد بود و عموما از طریق کشیدن دندان می توان بهم ریختگی و ناهمراستایی دندان ها را بهبود بخشیده و در نهایت به کمک براکت ارتودنسی دندان ها را صاف و مرتب نمود.
“جراحی جلو آوردن فک بالا” و “عقب بردن فک پایین”(Bimaxillary osteotomy)

جهت درمان پروتروژن فک پایین در بزرگسالان چنانچه ماهیت استخوانی داشته باشد از طریق جراحی اصلاحی فک می توان موقعیت استخوان ‌های فک را تغییر داده و اصلاح کرد.

عمل جراحی اصلاحی فک ، تحت بیهوشی عمومی انجام گرفته و طی آن فک بالا به سمت جلوتر کشیده شده و فک پایین به سمت عقب تر کشیده می شود.

در این موارد ممکن است نیاز به استفاده از براکت ارتودنسی قبل و بعد از جراحی ضرورت یابد.