07 سپتامبر 2020
سپتامبر 7, 2020

لیزر فرکشنال co2

0 دیدگاه

لیزر فرکشنال co2 یا فراکسل

لیزر فرکشنال co2 به منظور درمان جای سوختگی و جوش ، ناهمواری های سطح پوست ، زیبایی و جوانسازی پوست ، افزایش شفافیت ، سفت و لیفت شدن پوست انجام می شود. در واقع این لیزر به بهبودی چین و چروک و شلی پوست نیز کمک می کند.

این روش غیرتهاجمی بوده و با استفاده از لیزر قسمتی از پوست را که مد نظر داریم تحت درمان قرار می دهد. لیزر فرکشنال co2 حد واسط لیزر های تخریبی و غیر تخریبی می باشد. در واقع لیزر تخریبی به روی اپیدرم و لیزر غیرتخریبی به روی درم پوست تاثیر می گذارد ؛ اما لیزر فرکشنال co2 همزمان به روی هر دو لایه درم و اپیدرم موثر است.

علی رغم سایر روش های لیزری که به شعاع بزرگی تابیده می شوند ، در این روش لیزر به شعاع های بسیار باریک در حد میکرون به روی سطح پوست تابیده خواهد شد ، به همین جهت برخی مناطق همچون اپیدرم سالم مانده و از همین مناطق ترمیم پوست آغاز می شود.

لیزر فرکشنال co2

نحوه عملکرد لیزر فرکشنال co2
زمانی که لیزر CO2 به لایه اپیدرم قسمتی از پوست تابیده می شود ، آب موجود در سلول های رنگدانه تبخیر شده و در نتیجه سلول از بین می رود. همچنین با انجام این کار لایه درم تخریب شده و سبب کلاژن سازی و بازسازی الاستین قدیمی پوست می شود. اشعه های تخریب اپیدرم و درم به صورت ستونی و نازک به این لایه ها وارد می شوند.

بسته به اینکه برای درمان با لیزر فرکشنال co2 از چه دستگاهی استفاده می شود ، نحوه شروع درمان متفاوت است. در اولین مرحله پوست تمیز شده و در صورت نیاز از بی حسی موضعی استفاده می شود. سپس لیزر به روی قسمت های مورد نظر به صورت عمودی و افقی تابیده می شوند. با این کار سوراخ های میکروسکوپی زیادی به روی پوست ایجاد شده و سبب بازسازی و بهبود شرایط پوست می شوند؛ در نتیجه پوست شاداب و سالم تر خواهد شد.

اقدامات قبل از لیزر فرکشنال co2
از 2 تا 4 هفته پیش از درمان ، در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید و از دستگاه یا مواد برنزه کننده استفاده نکنید.
حداقل از یک ماه قبل از لیزر درمانی از مواد لایه بردار یا ضد پیری استفاده نکنید. در این مدت استفاده از دارو های ضد التهاب همچون آسپرین ، ادویل و ناپروکسن ممنوع می باشد. همچنین بیمار نباید تحت درمان های اسید گلیکولیک قرار بگیرد.
در صورتی که از دارو هایی همچون تتراسایکلین ، داکسی سایکلین و مینوسیکلین مصرف می کنید؛ از یک ماه قبل استفاده از آن ها را قطع کنید. در این مدت انجام اپیلاسیون ، مالش ساینده و درمان هایی همچون میکرودرم ابریژن ممنوع می باشد.
پیش از شروع درمان ، بیمار باید توسط متخصص پوست و مو مورد معاینه قرار بگیرد. همچنین بیمار باید انتظارات خود را با پزشک مطرح نماید. لازم به ذکر است پزشک می تواند بیمار را در جریان درصد بهبودی پوست قرار دهد.
برای شروع درمان نیازی به تزریق آمپول بی حسی نیست و تنها استفاده از کرم های بی حس کننده موضعی همچون لیدوکائین و پریلوکائین پیشنهاد می شود. این کرم ها باید ساعتی پیش از شروع درمان استفاده شوند.
لیزر فرکشنال co2

مراقبت های بعد از ليزر فرکشـنال co2
به طور معمول این جلسه درمانی حدود نیم ساعت به طول می انجامد. پس از به اتمام رسیدن درمان ، پوست ملتهب و قرمز خواهد شد که برای بهبودی و کنترل آن می توانید از کمرپس یخ استفاده نمایید.
خوشبختانه پس از لیزر درمانی با لیزر فرکشنال co2 ، نیازی به پانسمان کردن نواحی مورد درمان نیست. در واقع تنها برای بهبودی سریع تر کرم هایی همچون زینک اکساید ، کرم های ترمیم کننده و آنتی بیوتیک تجویز می شود.
معمولا پس از گذشت 24 ساعت ، حالت آفتاب سوختگی خفیف در پوست ایجاد خواهد شد و کمی تیره می شود. پس از یک هفته پوست اندازی صورت گرفته و با گذشت 14 روز سرخی و دلمه های ایجاد شده به روی پوست از بین می روند.
با گذشت زمان فرد دارای پوستی نازک ، شفاف و گلگون می شود و پس از سه هفته پوست کاملا حالت طبیعی و جوانتر پیدا می کند.
تا 6 روز پس از لیزر درمانی ، از قرارگیری در معرض تابش مستقیم آفتاب خودداری نمایید. در صورت الزام خروج از خانه حتما از کرم ضد آفتاب با SPF 30 استفاده نمایید.
هفته اول پس از لیزر درمانی استفاده از هرگونه کرم عادی و لوازم آرایشی ممنوع می باشد.
در صورتی که پس از درمان به روی صورت شما دلمه ایجاد شد ، از کندن و دستکاری آن ها خودداری نمایید و اجازه دهید خودشان بریزند.