مراقبت هاي بعد از جراحي بيني

امروزه جراحی بینی به دلیل تاثیر زیادی که در زیبایی چهره افراد دارد بسیار فراگیر شده و سالانه افراد زیادی برای انجام آن به جراحان زیبایی مراجعه می نمایند، عوامل بسیاری در نتیجه جراحي بيني موثر هستند که یکی از آن ها مراقبت هاي بعد از جراحي بيني می باشد. ( جراح بینی در تهران )


بهترین نتیجه جراحی بینی

برای اینکه نتیجه جراحي بيني موفقیت آمیز بوده و رضایت شما را به خود جلب نماید می بایست از باید و نباید ها، شدنی ها و نشدنی های آن مطلع بوده، نوع بینی خود و محدودیت های آن را بشناسید و با انتخاب یک جراح بینی خوب، اعتماد به او و رعایت مراقبت هاي بعد از جراحي بينياحتمال بروز عوارض از آن را به حداقل برسانید. در این مقاله قصد داریم مراقبت هاي بعد از جراحي بيني را برای شما شرح دهیم.

مراقبت هاي بعد از جراحي بيني

تغذیه بعد از عمل بینی

بعد از انجام جراحي بيني بیمار به اتاق ریکاوری منتقل شده و بعد از حدود 4 ساعت به بخش منتقل می گردد. در این مدت باید از دادن هرگونه نوشیدنی و مواد غذایی به بیمار خودداری کرده و بعد از آن بیمار تنها مجاز به نوشیدن آب و آبمیوه های طبیعی و تازه می باشد.

معمولاً بعد از بررسی وضعیت عمومی بیمار و در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد فرد با صلاحدید پزشک در همان روز مرخص شده و نیاز به بستری کردن او نمی باشد.

باید نکات زیرا را در رابطه با تغذیه بیمار در نظر بگیرید:

بیمار فقط در روز عمل بینی ملزم به استفاده از مایعات بوده و از روز بعد مجاز به استفاده از هر نوع ماده غذایی هست البته بهتر است غذاهایی برای او آماده کنید که شل و نرم بوده و بیمار برای بلع آن نیاز به جویدن زیاد نداشته باشد.
سعی کنید در پخت غذای بیمار از ادویه و نمک استفاده نکنید.
آبمیوه هایی همچون آب آناناس و آب کرفس میل کنید.

مراقبت هاي بعد از جراحي بيني

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

بعد از جراحی به دلیل دستکاری شدن ساختار بینی و ایجاد برش در پوست آن، بینی و قسمت هایی از صورت فرد همچون زیر چشم ها دچار ورم و کبودی می شود. دلیل ایجاد این ورم و کبودی خونریزی زیر پوستی و تجمع آن ها در زیر پوست است.

به منظور خارج شدن این خونریزی ها و مایعات باید فرد در شرایطی بخوابد که سر او بالاتر از بدنش قرار داشته باشد، برای این کار می توانید از چند بالشت در زیر سر خود به هنگام خود استفاده نمایید.

همچنین افراد باید در نظر بگیرند که بهترین نحوه خوابیدن در چند روز ابتدایی بعد از جراحي بيني، خوابیدن به صورت طاق باز می باشد.
خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه کشیدن، عطسه، سرفه، خنده و گریه شدید موجب شدت یافتن ورم بینی می شوند. بهتر است در هنگام خمیازه کشیدن دهان خود را تا حد ممکن باز (کاملاً باز) نمایید تا کمترین فشار به بینی شما وارد شود.
ورزش بعد از جراحی بینی

یکی از سوالات شایع افراد متقاضی جراحی بینی به خصوص ورزشکاران این است که چه زمانی می توان به سرکار بازگشت و تمرینات ورزشی را از سر گرفت؟

به دلیل اینکه در حین جراحي بيني بدن فرد مقداری خون از دست داده و پس از جراحی هنوز اثر بیهوشی در او وجود دارد ممکن است بدن وی تضعیف شده و بیمار دچار بی حالی و منگی گردد. به همین منظور برای اینکه بدن قوای اولیه خود را به دست آورده و تاثیر ماده بیهوشی از بین رود بهتر است که فرد به مدت 1 هفته به استراحت بپردازد.

بیمار بعد از گذشت 2 هفته و در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشد می تواند به محل کار خود باز گردد و بعد از 3 هفته ورزش های خفیف را انجام دهد ولی ورزشکاران حرفه ای باید ورزش کردن را بعد از 3 ماه از سر بگیرند.