28 اکتبر 2020
اکتبر 28, 2020

چشم مصنوعی

0 دیدگاه

چشم مصنوعی چیست

چشم مصنوعی (معروف به پروتز چشم Ocular prosthesis) ابزاری مصنوعی است که پس از جراحی برداشتن چشم آسیب دیده یا بیمار، ظاهر طبیعی برای چشم ایجاد می کند. در واقع پروتز یک چشم نیست، پس نمی تواند بینایی شما تقویت کند، و برخلاف تصور اکثر مردم، فقط بخش قابل مشاهده آن گرد است. پروتز چشم به خودی خود یک پوسته خمیده است که مانند یک لنز تماسی بزرگ بر روی ایمپلنت چشم جای می گیرد.

ایمپلنت برای حفظ حجم مداری بطور دائم در کاسه چشم باقی می ماند.

گرچه گاهی اوقات به پروتز چشم “چشم شیشه ای” گفته می شود، اکثریت قریب به اتفاق پروتزهای چشمی از جنس اکریلیک پزشکی هستند که نوعی پلاستیک است.

متداول ترین ماده مورد استفاده پلی متیل متاکریلات (PMMA) است که از آن در جایگزینی استخوانی، ایمپلنت های دندانی و همچنین برای رفع چین و چروک پوست استفاده می شود.

پروتز توسط یک چشم پزشک که چشم مصنوعی می ساخت ساخته شده است، تا از نزدیک به همه جوانب چشم طبیعی فرد نزدیک باشد.

ویژگی های چشم مصنوعی
پروتز در جزئیات پیچیده عنبیه و قسمت رنگی چشم، از نظر اندازه و رنگ مطابقت دارد.

رگ های خونی روی سفیده چشم برای مطابقت با چشم به دقت اضافه می شوند.

عضلات چشم طوری به ایمپلنت متصل می شوند که پروتز چشم می تواند همزمان با چشم باقی مانده شما همگام شود، البته نه به طور کامل.

اندازه مردمک پروتز چشم در پاسخ به نور تغییری نخواهد کرد، بنابراین مردمک دو چشم شما همیشه یکسان به نظر نمی رسند.

با این وجود، ایمپلنت یا پروتز چشم می تواند چنان با چشم باقی مانده مطابقت داشته باشد که دیگران متوجه نشوند این چشم واقعی شما نیست و یک چشم مصنوعی است.

چشم مصنوعی

پروتز چشم چه مدت باقی می ماند؟
با نگهداری و مراقبت صحیح پروتز چشم شما می تواند سالها دوام بیاورد. چشم پزشک شما دستورالعمل کاملی در مورد مراقبت و نگهداری از پروتز چشمی به شما ارائه می دهد.
پروتز می تواند تمام روز، از جمله شب در چشم باقی بماند.
مانند لنزهای تماسی سخت ، پروتزهای چشمی نیز برای اطمینان از سلامتی بافتهای اطراف چشم، باید گاهی اوقات صیقل داده شود. این کار فقط باید توسط یک چشم پزشک هر شش ماه یکبار یا یک بار در سال انجام شود.
جوانب مثبت و منفی پروتز چشم چیست؟
نکات مثبت
یک پروتز سفارشی ساخته شده می تواند چنان با چشم واقعی شما هماهنگ باشد که فهمیدن مصنوعی بودن برای دیگران دشوار باشد.
یک چشم پزشک ماهر می تواند پروتز چشم را به گونه ای بسازد که پلک در حالت عادی و متقارن قرار بگیرد.
نکات منفی
هماهنگ شدن پروتز چشم با باقیمانده چشم کمی زمان می برد.
افرادی که جراحی چشم مصنوعی انجام داده اند گاهی اوقات به جراحی های اضافی احتیاج دارند، زیرا بافت نرم پلک ها و کاسه چشم ممکن است در طول زمان تغییر کند.
برای محافظت از چشم باقیمانده بعد از جراحی پروتز چشم، جراح چشم احتمالاً به شما توصیه می کند که بعد از عمل، همیشه عینک محافظ داشته باشید.