کاربردهای بسیار جالب گیاه بامبو !!

گیاه بامبو که در فارسی به آن نی یا خِیزَران نیز گفته می شود، علوفه ای زیبا، خودرو، سریع الرشد، متعلق به خانواده گندمیان و زیرخانواده بامبوزوئیده ۱ است. بیش از ۱۲۰۰ گونه مختلف بامبو در سراسر جهان رشد می کنند. سریع الرشدترین گونه بامبو، روزی یک متر رشد کرده.

سازگاری گیاه بامبو با محیط زیست

همانطور که گفته شد، بامبو گیاهی تجدید پذیر است و از آنجایی که سرعت رشد بالایی دارد، منبعی نامحدود و جازیگزینی مناسب برای چوب درختان جنگلی است. در نتیجه، با وجود مزارع و جنگل های بامبو، نیازی به قطع بی رویه درختان نیست. بامبو، نیتروژن زیادی مصرف می کند و در مواردی که آب به خاطر وجود نیتروژن بالا آلوده باشد، با جذب نیتروژن اضافی آب، باعث پاک شدن آن از آلودگی خواهد شد.

گیاه بامبو، استحکام همراه با سبکی

چوب بامبو از استحکام بالایی برخوردار است، از نظر قدرت و دوام با فولاد قابل مقایسه بوده و نسبت به بسیاری از انواع بتن و آلیاژهای فولاد مقاومت بیشتری دارد. تراکم و قدرت چوب بامبو، نسبت به تخته و الوارهای موجود در بازار بیشتر بوده و از چوب هایی مثل افرا، بلوط و ساج محکم تر است. سبکی، ظرافت و انعطاف پذیری، در کنار استحکام بالا، از مهم ترین ویژگی های بامبو است. استحکام توأم با سبکی بامبو و انعطاف پذیری آن، این گیاه را به یکی از مصالح ساختمانی ضد زلزله، طوفان و باد تبدیل کرده است.

گیاه بامبو، مقاوم در برابر رطوبت

به گفته کارشناسان گروه بازرگانی ایران سبز از دیگر ویژگی های مهم بامبو، مقاومت آن در برابر رطوبت است. چوب بامبو رطوبت را جذب نمی کند، در نتیجه ترک نمی خورد، پوسته پوسته نمی شود و کپک و باکتری روی آن رشد نمی کند.
عدم تغییر سایز و ابعاد

محصولات بامبو نسبت به دیگر محصولات چوبی تغییر سایز کمتری دارند و ابعادشان با گذشت زمان تغییر محسوسی نخواهد کرد. از دیگر ویژگی های بامبو می توان به سهولت نگهداری، پرورش، عدم نیاز به توجه زیاد در هنگام رشد و رنگ زدن، درز گیری و بتونه کاری آسان اشاره کرد. چوب بامبو بوی نامطبوعی ندارد، سمی نیست و هیچگونه آسیبی به مصرف کنندگان وارد نمی کند. همچنین، بادوام، پاک، تمیز و غیرلغزنده بوده و حشراتی مانند موریانه به آن علاقه ای ندارند.

استفاده از گیاه بامبو به عنوان مصالح ساختمانی

بامبو جایگزین چوب درختان جنگلی در صنایع چوب و ساختمان است. می توان از آن به جای ام دی اف ، تخته خرده چوب، او اس بی، ورق های کرکره ای پوشاننده سقف ، تخته های مات، الوار، گلولام ، تخته چند لا ، روکش ، لمینیت، دکل و ستون استفاده کرد. در حال حاضر بامبو به عنوان کفپوش و دیوارپوش، پانل، روکش، چوب نما، دکینگ و ترموود کاربرد دارد. سختی و چگالی محصولات ساختمانی بامبو، مشابه با بهترین تولیدات چوبی است. این محصولات، از مواد طبیعی ساخته شده و در نتیجه آنتی استاتیک (ضد الکتریسیته ساکن) و آنتی آلرژیک (ضد حساسیت) هستند. همچنین، زیبایی طبیعت را به فضای داخل خانه آورده و انتخابی زیبا و هوشمندانه است. محصولات طبیعی بامبو در طرح ، رنگ و شکل های متنوع تولید و عرضه شده و از نظر اقتصادی نسبت به چون مقرون به صرفه ترند.

گیاه بامبو در صنعت ساختمان سازی

به گفته یونسکو، ۷۰ هکتار از مزارع و جنگل های بامبو، مواد و مصالح لازم برای ساخت حدود ۱۰۰۰ خانه را فراهم می کند. امروزه بیش از یک میلیارد نفر در جهان در خانه های ساخته شده از بامبو زندگی می کنند. نکته جالب اینجاست که خانه های ساخته شده از بامبو تا ۹ ریشتر زلزله را تحمل می کنند. اگر به جای این مقدار بامبو، از چوب استفاده می شد، درختان قطع و جنگل های دنیا نابود می شدند، اما همانطور که گفته شد، بامبو هیچ اثر نامطلوبی بر محیط زیست ندارد. بامبو اغلب به عنوان داربست استفاده می شود. برای مثال در هنگ کنگ، افراد داربست بامبو را به خاطر دسترسی آسان و ارزان بودن آن به داربست فلزی ترجیح می دهند.

ساخت ظروف آشپزخانه از گیاه بامبو

تخته های ساخته شده از بامبو برای برش گوشت و خرد کردن سبزی، قاشق های ساخته شده از چوب بامبو برای استفاده در ظروف آشپزخانه نچسب، کاسه، بشقاب و … همگی مثال هایی از کاربرد بامبو در ساخت ظروف هستند.

مصارف تزیینی گیاه بامبو

از بامبو در ساخت زیورآلات و وسایل تزئینی چون گلدان، کوزه، مجسمه و … استفاده می شود. همچنین می توان بامبو را در باغچه ها، گلخانه ها و گلدان ها به صورت تزئینی کاشت.

البته این موارد تنها مصارف بامبو نبوده و انواع دیگری از محصولات متنوع با استفاده از آن ساخته می شوند. همانطور که قبلا گفته شد،کارشناسان گروه بازرگانی ایران سبز معتقد هستند که مهم ترین نکته این است که منابع بامبوی استفاده شده برای ساخت این وسایل، به سرعت جایگزین شده و این ویژگی تجدیدپذیری توام با سرعت رشد بالا، به محبوبیت بامبو از نظر اقتصادی افزوده است.