19 فوریه 2020
فوریه 19, 2020

کولپوسکوپی

0 دیدگاه

کولپوسکوپی

زمانی که حرفی از کولپوسکوپی زده می شود تمامی بیماران دچار ترس و وهم می شوند . این استرس تا حدودی طبیعی است اما بخش اعظم آن به نداشتن آگاهی باز می گردد. معمولا کولپوسکوپی برای عموم مردم نا آشناست و آشنایی چندانی از چگونگی آن ندارد. ( بهترین متخصص زنان تهران )

کولپوسکوپی یک وسیله تشخیصی بدون درد و ترس است و برای تشخیص برخی بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به توضیح بیشتر آن می پردازیم.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی در واقع یک دوربین با بزرگنمایی زیاد است که متخصص زنان بنا به مشکلاتی که در دهانه رحم و آزمایش پاپ اسمیر مشاهده می گردد ، تشخیص داده می شود که دهانه رحم بیمار با یک دوربین با جزییات بیشتر دیده شود و بر اساس مواردی که در کولپوسکوپی استفاده می شود و تغییراتی که دریافت می گردد ، نیاز به نمونه گیری تشخیص داده می شود که آیا نیاز به نمونه گیری است یا نه. البته نگران نباشید نمونه برداری از دهانه رحم کاملا بدون درد است .

چه زمانی کولپوسکوپی انجام می شود؟

حال به این موضوع می رسیم که چه موقع کولپوسکوپی به بیمار پیشنهاد می شود . در این قسمت ما بخش اصلی از دلایل انجام کولپوسکوپی را برای شما لیست کرده ایم تا نیاز آن را بهتر درک نمایید .

عفونت های مکرر واژینال و عدم پاسخ به درمان دارویی
هر گونه خونریزی نامنظم قاعدگی به خصوص خونریزی بعد از روابط جنسی که حتما باید جدی گرفته شود .
همچنین کولپوسکوپی در مواردی که بین یافته ها در تست پاپ اسمیر و معاینه مریض عدم تطابقی وجود دارد ، باید انجام شود تا پزشک به قطعیت برسد .
هنگامی که ترشحات مکرر واژینال به درمان جواب نمی دهد .
خونریزی های بدون دلیل که بعد از دوران یائسگی مشاهده می شوند .
تمام مشکلاتی که در آزمایش پاپ اسمیر گزارش می شود . جواب پاپ اسمیر حتما باید توسط متخصص زنان خوب مشاهده شود و اگر در جواب آن گزارشی وجود داشت که نیاز به کولپوسکوپی نیاز می شود ، باید حتما انجام شود .
مسئله مهمی که درگیری بسیاری از بیماران و خانم های عزیز است مسئله مهم زگیل تناسلی یا HPV است . اچ پی وی هایی که Hi Rick هستند ، به خصوص در نوع های 16 و 18 و در سنین بالای 30 سال حتما باید کولپوسکوپی برای آن ها انجام شود.

در این قسمت لازم است در مورد لزوم تست پاپ اسمیر و تاثیر آن در تشخیص بیماری ها اطلاعات بیشتری داشته باشید. صحبت های دکتر زهرا سیفی متخصص زنان و زایمان می تواند در این زمینه برای شما مفید باشد.

چقدر کولپوسکوپی حیاتی است؟

دکتر زهرا سیفی در مورد انجام کولپوسکوپی اینگونه ذکر می کنند؛ بهتر است قبل از شروع  هر گونه جراحی زنان ، کولپوسکوپی صورت گیرد ، چون یک نوع ارزیابی کلی بوده و ممکن است نکته ای در آن مشاهده شود که لازم باشد متخصص در جراحی ، آن موضوع را لحاظ نماید .

روند انجام کولپوسکوپی بر اساس معاینه بیمار و آزمایشات قبلی است که متخصص زنان به این نتیجه می رسد که بیمار این تست را انجم دهد .

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران جهت درمان بیماری زنان می تواند مشاوره و راهکارهایی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد . راه های ارتباطی : 44977660 و پیچ اینستاگرام

مزایای کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش سرپایی بدون درد و بدون نیاز به اتاق عمل است  که یک روش تشخیص قطعی است و با استفاده از آن می توان به موارد مهمی از مشکلات بیمار پی برد . قطعی بودن آن مزیت بزرگی است که با ارائه آن بسیاری از بیماری ها قبل از مزمن شدن تشخیص داده می شوند و این خود باعث انجام درمان به موقع می گردد .

آمادگی قبل از کولپوسکوپی

برای انجام کولپوسکوپی باید قبل آن به موارد زیر دقت نمایید:

تا دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی باید از نزدیکی خودداری نمایید .
خانم ها نباید در دوران قاعدگی باشند.
عفونت واژینال نداشته و از کرم واژینال استفاده نشده باشد .( در صورت وجود این عفونت در ابتدا باید اقدامات لازم برای برطرف شدن آن صورت گیرد . )
معمولا در هفته اول بعد از قاعدگی بهترین زمان برای انجام کولپوسکوپی است .
آیا کولپوسکوپی عوارض دارد ؟

روش تشخیصی کولپوسکوپی بدون عارضه است و تنها در مواردی که خانم باردار است ، کولپوسکوپی با احتیاط بیشتری انجام می شود اما در این حالت نیز راه حل هایی برای از بین بردن عارضه وجود دارد .

برای اینکه بهتر بتوانید با توضیحات کولپوسکوپی آشنا شوید و با اطمینان بیشتری این روش تشخیصی را انجام دهید پیشنهاد می کنیم توضیحات دکتر زهرا سیفی را در این خصوص مشاهده نمایید .

هزینه کولپوسکوپی

برای عموم مراجعه کنندگان برای شروع درمان ، مشخص بودن هزینه بسیار مهم است. با شرایط اقتصادی کنونی هزینه درمان اهمیت دارد و بیمار به دنبال درمان هایی است که کمترین هزینه را متقبل شود . هزینه کولپوسکوپی به موارد مختلفی مرتبط است مانند اینکه آیا نیاز به انجام نمونه برداری است یا نه ؟ پیشنهاد می کنیم برای مشخص شدن هزینه دقیق با مطلب دکتر زهرا سیفی تماس بگیرید تا با بررسی وضعیت خود از جدیدترین امکانات برای کولپوسکوپی بهره مند شوید .

آیا کولپوسکوپی مشمول بیمه است؟

حال خبر خوب این است ، به خاطر اینکه کولپوسکوپی یک روش تشخیصی و درمانی محسوب می شود و متخصص با استفاده از آن متوجه وجود سرطان رحم می شود ، تحت پوشش اکثر بیمه های تکمیلی قرار دارد .

کلام آخر

همان طور که ذکر شد، کولپوسکوپ یک وسیله تشخیص قطعی بوده و در مطب به صورت سرپایی انجام می شود و بدون درد است و اگر متخصص زنان توصیه به انجام کولپوسکوپی داشت بدون استرس و اضطراب نسبت به انجام آن اقدام نمایید و از شنیدن نام این روش نهراسید . شاید اگر بدانید این روش چقدر در درمان شما موثر است نسبت به آن دید بهتری خواهید داشت و لزوما دلیل بر وجود بیماری نیست در نتیجه لازم نیست نگران جواب آن باشید .