19 فوریه 2020
فوریه 19, 2020

کیست تخمدان

0 دیدگاه

کیست تخمدان

کیست تخمدان : منظور از کيست تخمدان ، کیسه ای مملو از مایعات بوده که درون یا بر روی سطح تخمدان ها به وجود می آید ؛ در اکثر مواقع کیست های به وجود آمده ، بدون علائم و درد بوده و به خودی خود پس از گذشت مدتی از بین می روند. ( جراح و متخصص زنان تهران  )

اما در برخی از مواقع نیز کیست های به وجود آمده برطرف نشده و بسیار جدی می شوند ، لازم به ذکر است که ترکیدن کیست ها می تواند بسیار خطرناک باشد ، به همین علت بانوان باید به طور مداوم تحت آزمایشاتی هم چون سونوگرافی و غیره قرار گرفته تا از سلامت خود اطمینان یابند.

تخمدان چیست ؟

بانوان دو تخمدان در دو سمت رحم خود دارند که اندازه و شکل آن ها شبیه به یک بادام می باشد ؛ تخمک ها ، درون تخمدان ها رشد کرده و بالغ می شوند و در طی سالیانی که بانوان قادر به باروری هستند ، در طی دوران قاعدگی آزاد می شوند.

علت بروز کیست تخمدان

بروز کیست های تخمدان دلایل متفاوتی دارد ، اما شایع ترین علت آن عدم تخمک گذاری می باشد ؛ در اکثر مواقع فولیکولی که سبب ایجاد تخمک می شود ، در چهاردهمین روز در طی سیکل ماهیانه بیمار پاره شده و سبب آزاد شدن تخمک می شود ، حال در صورتی که این اتفاق در فرد رخ ندهد یا اینکه پس از آزاد شدن تخمک ، کیسه به جای حل شدن مجددا بسته شده و با خون و سایر مایعات پر شود ، کيست تخمدان به وجود می آید.

علائم ابتلا به کیست تخمدان

همانطور که گفته شد در برخی از مواقع کیست های تخمدان هیچ گونه علائمی ندارند ، اما لازم به ذکر است بروز علائمی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، می تواند به علت تشکیل کيست تخمدان باشد :

بروز تغییرات در سیکل قاعدگی
بروز ورم و فشار در نواحی زیر شکم
احساس درد در ناحیه زیر شکم ، کمر ، پا
حالت تهوع
تکرر ادرار
حساس شدن سینه ها
پیشگیری از ابتلا به کیست تخمدان

هیچ روشی جهت جلوگیری از ابتلا به کيست تخمدان وجود ندارد ، اما توجه به تغییرات دوران قاعدگی و انجام آزمایشاتی هم چون سونوگرافی و غیره می تواند به تشخیص زود هنگام آن کمک کند.

انواع کیست تخمدان

کيست تخمدان به انواع مختلفی تقسیم می شود ، که در ذیل به آن ها اشاره شده است :

کیست های فانکشنال
کیست های پاتولوژیک
کیست های فانکشنال ، خود به دو نوع کیست های فولیکولی و کیست های لوتئال تقسیم می شوند.

لازم به ذکر است که کیست های پاتولوژیک ، را می توان به دو نوع کیست های درموئید و کیست آندومتریوما و غیره تقسیم کرد.

دکتر مژگان دادگر ، جراح و متخصص زنان تهران ، از بهترین متخصصان زنان در تهران می باشند ؛ خانم هایی که با هر یک از اختلالات دستگاه تناسلی اعم از کيست تخمدان مواجه هستند می توانند جهت درمان بهینه به ایشان مراجعه فرمایند.